Osoby rozważające zmianę zawodową często czują się zagubione, a nowa ścieżka zawodowego rozwoju wydaje im się kręta i pełna pułapek. Wypalenie w pracy, zbyt duże emocje zawodowe, nieprzyjemna atmosfera, niezadowolenie z siebie – przyczyny zmian zawodowych mogą być różne. Jeśli praca w zgodzie ze sobą oraz równowaga pomiędzy pracą a życiem są dla Ciebie ważne, moich 10 kroków do zmiany zawodowej nie tylko pomoże Ci na poznanie siebie oraz wprowadzenie zmiany, ale sprawi również, że poszukiwanie zatrudnienia będzie krótkim i w pełni kontrolowanym przez Ciebie procesem.

Jeśli odczuwasz zmęczenie, praca nie cieszy Cię tak, jak dotychczas, uważasz, że już bardziej się nie rozwiniesz i rozglądasz się za obraniem nowego celu, właśnie nadszedł czas na zmianę zawodową, która da Ci upragnione szczęście i spełnienie. Kiedyś sama przechodziłam ten etap po wielu latach intensywnej pracy w korporacji. Wiem, że trudno zrobić pierwszy krok, ale ja z przyjemnością pomogę Ci go wykonać. Obiecuję, że kolejne przyjdą z łatwością. Pewne zmiany są po prostu niezbędne!

To początek nie tylko spełniania marzeń czy samorealizacji, ale także droga do odzyskania równowagi i wewnętrznego spokoju oraz radości z życia. Zasługujesz na to, aby się nim w pełni cieszyć.

Jeżeli nie czujesz się gotowa lub gotowy – nie wywieraj na sobie presji i nie czuj się z tym źle. Zapoznaj się z poniższymi punktami. Być może moje metody wprowadzania zmian wzmocnią Cię lub zainspirują do działania.

1.Gotowość wewnętrzna

Jeśli chcesz, żeby zmiana w Twoim życiu rzeczywiście przyniosła wszystko to, co najlepsze, nie możesz mieć żadnych wątpliwości. Aby zmiana mogła się wydarzyć, potrzebujesz być do niej wewnętrznie gotowa/gotowy. Nie chodzi o to, by przed podróżą mieć spakowane wszystkie walizki, lecz o pewną gotowość, którą czujesz wewnętrznie. Daje ona przestrzeń do działania i możliwość realizacji planów. Nie można zmusić się do odczuwania gotowości, ale można ją zapraszać i przywoływać. Sprawdzaj, fantazjuj. Ustal, jakie zdolności potrzebne do zmiany zawodowej czekają, aż je odkryjesz.

2. Kryzys

Kryzys jest potrzebny, ponieważ motywuje do zmiany, która często bierze się z niewygody bądź trudności. Utrata pracy, wypalenie zawodowe czy poświęcenie dla kariery bez profitów to bardzo trudne momenty w życiu. Jednak czasem to, co wydaje się beznadziejne, może być początkiem czegoś innego, lepszego. Nie oczekuj jednak, że kryzys minie i natychmiast będą sukcesy. Tu także potrzebujesz czasu i zmierzenia się ze sobą oraz swoją sytuacją. Najpierw trzeba przeżyć kryzys, pozwolić mu wybrzmieć. Musisz przeżyć trudne emocje, by nie trzymały Cię w dole, a ich przejście da Ci wewnętrzną siłę.

3. Cel

Znaj swój cel. Aby móc wyruszyć w drogę, potrzebujesz wiedzieć, czego chcesz. Pamiętaj jednak, że nie musisz od razu zakładać całego planu na przyszłość. Twój cel nie musi być definitywny, może ewoluować w trakcie. Przykładowo, nie musisz szukać pracy na tym samym stanowisku, lecz w podobnej branży. Nowy rynek pracy oferuje wiele możliwości. Miej określony punkt odniesienia, w który skierujesz swoją energię i działania. Nieustannie rozwijaj kompetencje miękkie.

4. Intuicja

Słuchaj siebie. Jeżeli nie wiesz, czego chcesz, uzbrój się w cierpliwość. Wprowadzenie zmiany i własny rozwój zawodowy to poważny, życiowy krok, czasem wydający się przepaścią. Żeby ją przeskoczyć, potrzebujesz czasu, aby dobrze się poznać. Wsłuchuj się w siebie, zaproś intencję zmiany, inspiruj się naturą oraz działaniami innych ludzi. Jeśli tego potrzebujesz, rozmawiaj z bliskimi, bo zdarza się, że oni znają nas lepiej, niż my siebie. Pamiętaj: nie poddawaj się żadnym naciskom. Przede wszystkim kieruj się tym, co lubisz i co Ci sprawia przyjemność. Ty liczysz się w procesie zmiany.

5. Talent

Stawiaj na swoje talenty i zaufaj im. To bardzo ważne, aby nigdy nie robić czegoś wbrew sobie. Zapamiętaj, jakie są twoje najmocniejsze strony, podkreślaj swoje umiejętności i bazuj na nich. To właśnie tutaj szukaj pomysłów na siebie. To prawda, że największą przyjemność sprawia nam robienie tego, co umiemy i w czym czujemy się komfortowo. Coaching rozwoju zawodowego będzie tu przydatny. Idąc w tym kierunku ograniczasz ryzyko zniechęcenia.

6. Sprzymierzeńcy

Szukaj sprzymierzeńców. Otaczaj się tymi ludźmi, którzy Cię motywują i wzmacniają, a unikaj tych, którzy Cię osłabiają. Nie musisz wszystkiego robić w pojedynkę. Szukaj osób, które mają komplementarną wiedzę i umiejętności. Nie bój się prosić o pomoc. Otwarta postawa wobec zmiany przyniesie Ci wiele korzyści.

7. Lęk

Nie bój się rzeczy, na których się nie znasz. Strach przed nieznanym jest jedną z najbardziej naturalnych i oczywistych rzeczy. Przez takie momenty przechodzimy przez całe życie. Nie pozwól jednak, aby lęk powstrzymał Cię przed dążeniem do realizacji Twoich marzeń. Daj sobie przyzwolenie na popełnianie błędów, jednak nie przestawaj działać. Zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi. Pamiętaj: nie ma głupich pytań. One tylko przybliżają Cię do wiedzy. Praca w zgodzie ze sobą jest warta pokonania każdego lęku.

8. Metoda małych kroczków

Stosuj metodę małych kroczków. Codzienne, każdego dnia, nawet jeżeli masz tylko 10 minut, wykonaj najmniejszą czynność, która przybliży Cię do celu. Nie dyskredytuj drobnych czynności, bo to właśnie one dają końcowy efekt. Wystarczy, że zaplanujesz sobie coś, co zrobisz każdego dnia. Możesz ustawić sobie przypomnienie, by stało się to Twoim stałym nawykiem. Nie warto się ociągać, bo gdy zaczniesz to robić, powrót na właściwy tor będzie ogromną trudnością. Trzymaj się swojej wewnętrznej dyscypliny. Gdy zrobisz to, co zaplanowałaś/zaplanowałeś na dany dzień, z każdym kolejnym będziesz z bliżej celu.

9. Zniechęcenie

Nie zniechęcaj się. Można zaplanować sobie cele, próbować do nich dążyć, ale mieć przy tym także słabsze dni. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, a emocje towarzyszące zmianie zawodowej mogą być przytłaczające. To, co dzieje się dookoła, czasem po prostu przeszkadza nam w realizacji planów. Bywa też, że nie zawsze wszystko wychodzi od razu, ale to również nie oznacza, że jesteśmy znowu w punkcie wyjścia. Błędy są nam potrzebne, bo na ich podstawie możemy wyciągać wnioski. Dlatego daj sobie pozwolenie na to, że czasami można się pomylić.

10. Sukces

Nagradzaj się za swoje sukcesy. To bardzo ważne, zwłaszcza przy stosowaniu metody małych kroczków. Warto przekuć nawet codzienne, niewielkie wyzwania w małe sukcesy i się za nie nagradzać. Tylko Ty wiesz, co te osiągnięcia dla Ciebie znaczą. Celebracja i uznanie siebie dadzą Ci energię oraz motywację do dalszego działania. Szanuj i doceniaj swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe oraz wszystkie działania – te duże i te małe.

Po więcej inspiracji zapraszam Cię na mój instagram, gdzie znajdziesz więcej porad, które pomogą Ci zmienić swoje dotychczasowe życie.

Keep in touch!

Subscribe to Yoga Retreatment for ALL news.
We care about our customers - you have always been an integral part of who we are. Join today.

Keep in touch!

Subscribed successfully!

Shopping cart0
There are no products in the cart!
0
Yoga Retreatment – dostępna rezerwacja na 2024
This is default text for notification bar