Pierwszą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając matę do jogi, jest jej rozmiar. Prawidłowo dobrana mata powinna być co najmniej 10 cm dłuższa od twojego wzrostu. Większość dostępnych mat ma standardowo 180 cm długości i 60 cm szerokości. Są też dostępne maty dłuższe – świetne dla wysokich osób i do dynamicznej praktyki, w której przeskakujesz z jednej asany w drugą (więc dobrze, jeśli wylądujesz na macie, a nie na podłodze) – oraz szersze. Warto wybrać taką, która zapewni ci pełen komfort praktykowania, nawet jeśli oznaczałoby to matę szeroką na 80 cm, która może być odrobinę mniej poręczna. 

Podstawowe kryterium doboru maty, to także jej stabilność i przyczepność. Jeśli mocno się pocisz, przyda ci się mata antypoślizgowa. Wysoko wrażliwi pokochają maty delikatne w dotyku. Znaczenie ma także grubość i miękkość, które amortyzują ciało (a zwłaszcza stawy!) w bardziej wymagających asanach. Przeczytaj, jakie materiały masz do wyboru.

Na co zwrócić uwagę?

Jeszcze bardziej istotna jest grubość maty. Tu decyzja należy do ciebie – czy wolisz ćwiczyć na miękkiej, czy twardej powierzchni. Miękka mata dobrze amortyzuje stawy, ale lepiej sprawdza się przy łagodnej praktyce. Bardziej dynamiczna joga wymaga stabilnego podparcia i twardej powierzchni. 

Maty PVC, czyli z polichlorku winylu, to najpopularniejsze maty dostępne na rynku. Na początku użytkowania mogą się ślizgać, z czasem na pewno się wyrobią. Dzięki gładkiej powierzchni nadają się także do dynamicznych odmian jogi, umożliwiając płynne przechodzenie z asany w asanę np. w powitaniach słońca. Uwaga. Koniecznie sprawdź, czy mata posiada certyfikat (np. Oeko Test), by mieć pewność, że PVC pozbawione jest toksycznych substancji. 

Maty z kauczuku cenione są przez fanów ekologii. Kauczuk to w końcu naturalny materiał. Są dosyć szorstkie, więc zapewniają doskonałe działanie antypoślizgowe, co jednocześnie sprawia, że nie nadają się do dynamicznej praktyki. Niestety są również bardzo ciężkie, niekoniecznie sprawdzają się więc w podróży czy jeśli codziennie chcesz z nią jeździć do swojej szkoły jogi. Mają też bardzo charakterystyczny, „gumowy” zapach, który jednak z upływem czasu powinien złagodnieć.

 Maty z poliuretanu są wszechstronne, ale szczególnie nadają się do bardziej dynamicznej praktyki. Są bardzo gładkie i przyjemne w dotyku, a jednocześnie zapewniają doskonałe działanie antypoślizgowe. Są jednak ciężkie, zwłaszcza że powłoczkę z poliuretanu stosuje się na kauczukowej bazie. Nie pozwalają też na zachowanie idealnie czystej powierzchni – odciskają się na niej ślady rąk i stóp, a plamy z kremu czy olejku zostają na niej na dłużej.

Maty z pianki termoplastycznej stworzone zostały dla osób, które kochają praktykę na miękkiej powierzchni albo mają bardzo wrażliwe kolana czy kostki i potrzebują odpowiedniego wsparcia np. w klęku podpartym. Takie maty są też bardzo lekkie, a przy tym zapewniają świetne działanie antypoślizgowe. 

Maty z mikrofibry podbiły rynek jogi stosunkowo niedawno. Miękka mikrofibra sprawia, że ćwiczy się na nich niezwykle komfortowo. Wchłania pot, zapewniając działanie antypoślizgowe (im bardziej wilgotna się staje, tym lepsza jej przyczepność), więc doskonale sprawdzi się w przypadku dynamicznej jogi albo jogi Bikram. Gdy w planach masz łagodniejszą praktykę, wystarczy spryskać matę odrobiną wody, by przestała się ślizgać. Mikrofibra jest też aksamitna w dotyku, potęgując wrażenia zmysłowe i pomagając ci pozostać tu i teraz.  

Odkryj maty idealne

Maty Sun Rays Yoga Retreatment

Minęły już na szczęście czasy, kiedy mata do jogi przypominała karimatę, kompletnie pozbawioną wdzięku. Dziś maty dostępne są w wielu pięknych kolorach, zaś na niektórych (np. z poliuretanu) można też wygrawerować subtelne wzory. Na prawdziwe szaleństwo pozwoliły jednak dopiero maty z mikrofibry, na których można wydrukować każdy, najbardziej spektakularny wzór. Nic dziwnego, że cieszą się taką popularnością na Instagramie. Ale tak naprawdę zapewniają sto procent przyjemności każdej osobie, która na nich ćwiczy. W końcu łatwiej jest wytrwać np. w trudnej pozycji deski, gdy możesz patrzeć na piękną matę pod swoimi dłońmi. Odkryj naszą kolekcję wyjątkowych mat Sun Rays Yoga Retreatment, których kolory inspirowane są promieniami słońca, ich kojącym wpływem na nasze samopoczucie. Barwy w pięknym gradiencie łagodnie przechodzą z jednego w drugi, dając wrażenie miękkości. Są zrobione z delikatnej mikrofibry, która jest tak miła w dotyku, że daje wrażenie, jakbyś ćwiczyła na aksamitnym dywanie.

Bądźmy w kontakcie!

Zamów newsletter Yoga Retreatment, aby otrzymywać od nas najświeższe informacje. 
Dbamy o wszystkich naszych Przyjaciół, z którymi tworzymy program Yoga Retreatment. Dołącz do nas już dziś.

Bądźmy w kontakcie!

Zapisano do newslettera. Do usłyszenia!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0
Yoga Retreatment – dostępna rezerwacja na 2024
This is default text for notification bar